Ceramika w domu — czy można lepić w glinie bez użycia pieca?

DIY
Ceramika w domu — czy można lepić w glinie bez użycia pieca?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ceramika wykonana własnoręcznie to cudowna rzecz. Unikatowe wzory i formy to coś, co zachęca nas do zainteresowania się tematem. Wykonując ozdoby ceramiczne własnoręcznie, jesteśmy w stanie ozdobić nasz dom dokładnie tak, jak sobie to wyobrażamy. Czytając ten artykuł, uzyskasz informacje na temat wypalania ceramiki w domu.

Czy konieczne jest posiadanie specjalnego pieca?

Do wypalania ceramiki potrzebna jest odpowiednia temperatura sięgająca około 1000 stopni Celsjusza. Jest nam ją w stanie zapewnić wyłącznie piec specjalnie do tego przeznaczony. Nie jest prawdą, że glinę można wypiekać w tradycyjnym piekarniku. Temperatura w nim jest zdecydowanie zbyt niska. Może być wystarczająca do wypalenia bardzo małych elementów, ale efekt może nie być zadowalający.

Wypalanie w ognisku

Inną metodą domowego wypalania gliny jest wypalanie w ognisku. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ trudno uzyskać w nim odpowiednią temperaturę. Najlepszym sposobem będzie więc zaopatrzenie się w odpowiedni piec do wypalania gliny. Zaoszczędzi Ci to bardzo dużo czasu i nerwów, a efekty będą zdecydowanie lepsze. 

Jakie narzędzia są ci potrzebne?

Do tworzenia w glinie potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Są to nożyki, dłutka i koło garncarskie. To ostatnie nie jest niezbędne, jednak warto o nim pomyśleć, jeżeli chcesz wykonywać rzeczy dobrej jakości. Narzędzia te dostaniesz w specjalnych sklepach stacjonarnych lub internetowych. 

Zacznij od uzyskania odpowiedniego kształtu i suszenia

Jeżeli masz już piec oraz niezbędne narzędzia, możesz zacząć pracę. W pierwszym etapie wydziel odpowiednią ilość gliny. Pomoże Ci w tym nożyk, którym też ostatecznie nadasz kształt przedmiotowi. Warto pamiętać, żeby ozdoby miały odpowiednią grubość. Te cienkie nie przetrwają procesu wypalania. Pęcherzyki powietrza na powierzchni gliny przebij igłą. Tak przygotowany materiał zostawiamy na kilka dni do wysuszenia. Teraz możesz włożyć przedmiot do pieca.

Szkliwienie ceramiki

Wykonana ozdoba po pierwszym wypaleniu powinna bardzo ładnie wyglądać. Możesz pozostawić ją w takiej formie, jednak ostatnim etapem tworzenia ceramiki jest właśnie szkliwienie, czyli zastosowanie szklanej masy. To proces pokrycia wypalonej gliny warstwą szkliwa, która sprawi, że przedmiot będzie wygodniejszy w użytku. Po nałożeniu jej na glinę ponownie należy ją wypalić w temperaturze 1000 stopni Celsjusza.

Może to być świetna zabawa!

Tworzenie ceramiki jest dobrym pomysłem na spędzanie wolnego czasu. Możesz do tego zaangażować przyjaciół, partnera oraz dzieci. Są również specjalne kursy i warsztaty, na których możesz wykonywać ceramikę. Dzięki temu nie musisz inwestować w specjalne narzędzia oraz drogi piec. Może garncarstwo stanie się Twoim nowym hobby? Warto spróbować!

Zdj. główne: Alex Jones/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie pielęgnacyjne nawyki wprowadzić do życia?
Jakie pielęgnacyjne nawyki wprowadzić do życia?
W swoich postanowieniach noworocznych uwzględnij również plan naprawczy dla swojej skóry! Sprawdź, jakie domowe rytuały warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji.
Kosmetyki naturalne – dlaczego warto ich używać i na co zwrócić uwagę?
Kosmetyki naturalne – dlaczego warto ich używać i na co zwrócić uwagę?
Jeśli interesuje cię temat naturalnych kosmetyków i chcesz wiedzieć więcej o tym, jak sprawują się ekologiczne produkty, zapraszamy do lektury.
5 książek w biblioteczce początkującej fotografki
5 książek w biblioteczce początkującej fotografki
Fotografia nie jest łatwą sztuką, dlatego warto ją poznać, zwłaszcza oczami profesjonalistów. Dzięki takim publikacjom, jak Studio Anywhere, czy Ekspozycja bez tajemnic, fotografia będzie dla nas bardzo interesująca.
Ostatnie wpisy