Blogi i media społecznościowe, jak np. Instagram, sprawiły, że popularne stały się zdjęcia flat lay. Czym charakteryzuje się ta kompozycja? Jak wykonać idealne ujęcie? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Kompozycja flat lay polega na ułożeniu przedmiotów na płaskiej powierzchni i sfotografowanie ich z lotu ptaka. Sama nazwa wzięła się z kombinacji dwóch angielskich słów: flat – płasko i lay – układać. To połączenie fotografii produktowej z lifestylową. Przedmioty na zdjęciu są idealnie wyeksponowane, jednak zdjęcie nie przypomina typowego ujęcia ze sklepu internetowego.
Zdjęcia flat lay przyciągają szerokie grono odbiorców – są zazwyczaj niezwykle estetycznie wykonane i najzwyczajniej w świecie cieszą oko. Specjaliści od marketingu twierdzą, że dzięki fotografiom flat lay potencjalny klient jest w stanie wyobrazić sobie produkt w użyciu oraz to, jak będzie wyglądało jego życie po takim zakupie. Dobre zdjęcie to takie, które opowiada jakąś historię.
Wykonywanie zdjęć flat lay nie jest wcale trudne i z powodzeniem można je robić w domowym zaciszu. Nie potrzeba do tego żadnych nadzwyczajnych umiejętności, ani specjalistycznego sprzętu. Poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci w wykonaniu idealnej fotografii.
Dobre tło to podstawa zdjęcia typu flat lay. W tej roli najlepiej sprawdza się neutralna kolorystycznie i niezbyt ozdobna faktura. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, tło wcale nie musi być białe. W zależności od tematyki zdjęcia, równie dobrze sprawdzi się ciemna podstawa. Tło nie może odwracać uwagi od przedmiotów na zdjęciu – zadbaj o to, by nie było na nim żadnych pstrokatych kształtów ani bohomazów.
Łączenie różnych faktur na jednym zdjęciu to sekret dobrze wyglądającej fotografii flat lay. Na dobry początek możesz zacząć od niewielkiej liczby struktur: idealnie sprawdzą się gazety, drewno, sweter i koc. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na jednym zdjęciu znalazł się ceramiczny talerz, wełniany szalik, papierowa książka i drewniane biurko. Taki zabieg mieszania struktur tworzy niebanalną kompozycję.
Dobrze wyglądające zdjęcie flat lay ma warstwy. Pierwsza z nich jest bazą: to na niej znajduje się produkt, który ma zostać wyeksponowany na fotografii. Kolejne warstwy są tłem: zeszyty gazety, tkaniny, talerze, podstawki itp. Warstwy dodatkowe mają za zadanie wzbogacić kompozycję i nadać zdjęciu klimat. Podział zdjęcia na warstwy sprawia, że kadr nie jest nudny, a główny element fotografii zostaje wyeksponowany.
Przygotowując zdjęcie flat lay, zadbaj o dobranie odpowiedniej kolorystyki. Sprawi ona, że zdjęcie nie będzie pstrokate i nabierze charakteru. O wiele łatwiej będzie Ci też przygotować kompozycję i wyróżnić główny produkt. Jeżeli chcesz utrzymać zdjęcie w kolorystyce srebrno-różowej, możesz wykorzystać barwy takie jak odcienie różu, szarości, srebra, bieli, a nawet czerń. Zastosowanie elementów o podobnej kolorystyce pozwoli Ci stworzyć estetyczną kompozycję.
Rzadko kiedy pierwsze ułożenie kompozycji jest idealne. Nie zniechęcaj się i próbuj do skutku. Czasem wystarczy przesunąć jeden element o milimetr, by zdjęcie już prezentowało się inaczej. Nie bój się kombinować, zabierać lub dokładać niektóre elementy. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia!
Zdj. główne: Element5 Digital/unsplash.com