Jak samodzielnie zrobić makramę?

Jak samodzielnie zrobić makramę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Makramy cieszą się obecnie ogromną popularnością. Ozdoby ze sznurków pięknie się prezentują w niemalże każdym wnętrzu. Jak samodzielnie wykonać ozdobę?

Makramy w ostatnich latach stały się prawdziwym hitem. Można je kupić na wielu stoiskach i w sklepach z rękodziełem, jednak najbardziej cieszą te, które wykonamy samodzielnie. Okazuje się, że wcale nie trzeba mieć jakiegoś artystycznego talentu, by je zrobić. Wystarczy wiedzieć, w jaki sposób zaplatać sznurek, by cieszyć się unikalną, własnoręcznie wykonaną ozdobą. 

Makrama – co to takiego?

Makrama to sztuka wiązania sznurków (bez użycia szydełka czy drutów), która znana była już w starożytności. Niegdyś nie tylko ozdabiano nią wnętrza, ale i królewskie szaty. Samo słowo pochodzi od arabskiego „macrame” co oznacza ozdobę wiązaną. W naszym kraju przyjęło się używać tego słowa również w odniesieniu do samej techniki zaplatania sznurka. 

Czego potrzebujemy do zrobienia makramy?

Aby wykonać makramę, na początek będziemy potrzebować kija, najlepiej takiego około pół metra, ale może być też dłuższy. Można go kupić w markecie budowlanym bądź przynieść z lasu – nie musi być idealnie równy. Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości chcemy wykonać ozdobę. Do tego potrzebny będzie specjalny bawełniany sznurek w dowolnym kolorze, jednak największą popularnością cieszy się ten w klasycznym odcieniu beżu i bieli.  Do tego przyda się także jakiś stojak lub zwykły wieszak na ubrania oraz jakiś hak, gdzie będziemy mogli zawiesić kijek. W przypadku braku haka z powodzeniem można powiesić wieszak na drzwiach itp.

Jak zrobić makramę krok po kroku 

Na początek należy przygotować 8 sznurków o długości około 300 centymetrów, 4 sznurki o długości 340 centymetrów oraz 2 sznurki o długości 380 centymetrów. Na kiju zaczepiamy złożone na pół sznurki: najdłuższe na środku, po bokach nieco krótsze a na brzegach najkrótsze. Należy w tym celu wykonać tzw. pętle mocującą: sznurek złożony na pół tworzy pętelkę, którą możemy przyłożyć do kija – przeciągamy przez nią resztę sznurka i zaciskamy na podstawce. I tak po kolei.

Następnie zaplatamy węzły nazywane płaskimi. Tworzymy kwadratowy węzeł, używając czterech linek. Pierwszy z zewnętrznych sznurków formujemy w coś na kształt czwórki i układamy go nad pozostałymi elementami plecionki. Z kolei czwarty sznurek na wierzchu dekoracji układamy nad pierwszym, a następnie przeciągamy przez pętlę powstałą między wewnętrznymi sznurkami, a czwórką z pierwszej linki. Zaciskamy. Następnie powtarzamy ten sam proces, zaczynając od drugiej strony.

Następnie przychodzi pora na węzeł żeberkowy skośny. Bierzemy skrajny lewy sznurek i dwukrotnie oplatamy go drugim ze sznurków, pamiętając, by za każdym razem przejść przez powstałą pętlę. Kolejną linkę także owijamy wokół pierwszego sznurka i tak po kolei, do ostatniej linki po prawej. 

Całość wydaje się skomplikowana, jednak po kilku próbach z pewnością okaże się, że wcale trudne to nie jest. Wystarczy odrobina wprawy i cierpliwości, a z pewnością zrobimy piękną makramę samodzielnie!

Zdj. główne: Elena Putina/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak naturalne składniki w kosmetykach wpływają na naszą skórę?
Jak naturalne składniki w kosmetykach wpływają na naszą skórę?
Odkryj potężne korzyści płynące z użycia kosmetyków z naturalnymi składnikami. Zrozum, jak miód, aloes, olejek kokosowy i inne naturalne składniki wpływają na zdrowie skóry.
Czy wiesz jak chronić tatuaż, aby dłużej był wyraźny?
Czy wiesz jak chronić tatuaż, aby dłużej był wyraźny?
Zdecydowałeś się na tatuaż, ale wciąż martwisz się, że z czasem jego wyraźne kontury się rozmażą, a kolor straci swoją głębię? Niepotrzebnie! Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możesz przez lata cieszyć się wyraźną dziarą! Sprawdź, jak to zrobić!
Samorozwój – jak rozwijać się efektywnie?
Samorozwój – jak rozwijać się efektywnie?
Jak skutecznie się rozwijać? Poznaj nasze sposoby!
Ostatnie wpisy