Jak skutecznie prać białe ubrania?

Jak skutecznie prać białe ubrania?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pranie to czynność, którą każdy z nas wykonuje regularnie. Pranie białych rzeczy wydaje się być bardzo łatwe, ale wymaga odpowiedniego podejścia. Warto zadbać o szczegóły, aby dłużej cieszyć się nieskazitelną bielą. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas prania białych ubrań.

1. Nie zapominaj o ważnej kwestii, czyli segregacji!

To może wydawać się oczywiste, ale nieraz zapewne zdarzyło Ci się zapomnieć i wrzucić białą rzecz do bębna pralki razem z kolorowymi ubraniami. Pomimo tego, że na rynku dostępne są detergenty, na których etykietach przeczytasz obietnice producenta o ochronie przed farbowaniem, a także chusteczki wyłapujące kolory – zawsze dokładnie oddzielaj białe ubrania od reszty przed wrzuceniem do pralki. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieprzestrzeganie tej zasady grozi nie tylko zafarbowaniem rzeczy niebieskim czy czerwonym kolorem, ale też ich szarzeniem.

2. Płukanie pralki

Podczas prania na ścianach bębna pralki tworzy się szary osad pochodzący z detergentów i brudu. Na kolorowej odzieży jest on praktycznie niewidoczny, natomiast na białych rzeczach zobaczysz go gołym okiem. Z tego powodu przed włożeniem do pralki białych ubrań warto przepłukać bęben. Możesz to zrobić, ustawiając program pralki na płukanie bez dodatku środka czyszczącego. 

3. Dobierz odpowiedni detergent

Większość osób podczas prania białych ubrań sięga po uniwersalne detergenty służące do prania bieli oraz kolorów. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że proszki czy kapsułki do białych ubrań mogą mieć właściwości wybielające, w przeciwieństwie do tych do kolorów – te mają zachować intensywny odcień na jak najdłużej. Jeśli więc chcesz zachować śnieżnobiały kolor ubrań – używaj detergentów do białej odzieży.

4. Temperatura również ma znaczenie!

I to nie tylko podczas prania bieli! Jeżeli nie chcesz zniszczyć swoich ubrań, musisz pilnować temperatury podanej na metkach przez producenta. Podpowiada ona, na ile stopni nastawić pranie, aby było to jak najkorzystniejsze dla materiałów. Niedobranie odpowiedniej temperatury może sprawić, że rzeczy zszarzeją, a będzie to szczególnie widoczne na białych ubraniach.

5. Sposób na wybielanie 

Wybielanie ubrań jest czynnością, która pozwala tchnąć w nie nowe życie. Jak to bezpiecznie zrobić? Jednym ze sposobów jest namoczenie ich w mieszaninie przygotowanej z wody i plasterków cytryny. Mocz problematyczne ubrania przez około godzinę przed praniem. Następnie wywieś je i wysusz – również na słońcu!

6. Podejdź do każdej rzeczy indywidualnie

Każdy materiał charakteryzuje się innymi właściwościami i wymaga innego traktowania. Warto o tym pamiętać, a czasem nawet decydować się na pranie ręczne, aby nie zniszczyć ulubionych ubrań. Nie zajmie to dużo czasu, a będzie znacznie bezpieczniejsze! Warto zapoznać się z informacjami na metce, ponieważ może być ona skarbnicą przydatnej wiedzy.

Zdj. główne: Ryoji Hayasaka/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Torebka bagietka utrzymuje się już od kilku sezonów – sprawdź, jak ją stylizować
Torebka bagietka utrzymuje się już od kilku sezonów – sprawdź, jak ją stylizować
Przedstawiamy 4 propozycje stylizacji, w których torebka bagietka będzie grała pierwsze skrzypce!
Jak robić piękne zdjęcia flat lay?
Jak robić piękne zdjęcia flat lay?
Zdjęcia flat lay podbijają Instagram! Naucz się tworzyć idealne kompozycje!
Zaschnięta maskara – jak odświeżyć tusz do rzęs?
Zaschnięta maskara – jak odświeżyć tusz do rzęs?
Zaschnięty tusz do rzęs da się uratować, jednak w granicach rozsądku! Sprawdź sposoby na uratowanie tuszu, by można go było dalej używać.
Ostatnie wpisy