Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Kuchenki i płyty gazowe to popularne rozwiązania stosowane w wielu kuchniach. Jednak, aby cieszyć się zawsze czystą i higieniczną płytą, musimy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu oraz pielęgnacji. Ważne jest, aby wszelkie resztki jedzenia i tłuste zabrudzenia usuwane było na bieżąco. Sprawdź, co musisz wiedzieć o czyszczeniu płyt i przekonaj się w jaki sposób zrobisz to najszybciej i najłatwiej.
Czyszczenie płyty gazowej możemy rozpocząć dopiero, gdy cała powierzchnia będzie całkowicie ostygnięta. W pierwszej kolejności musimy wyjąć ruchome elementy, w tym celu zdejmujemy z płyty ruszt oraz palniki – które należy oczyścić oddzielnie. Do czyszczenia najlepiej jest używać wody, delikatnej ściereczki lub gąbki oraz mleczka, które zostało stworzone do czyszczenia takich właśnie powierzchni. Po zakończeniu czyszczenia pamiętaj także o dokładnym wytarciu wszystkich elementów do sucha – tak, aby płyta gazowa mogła dalej poprawnie działać.
Wszystkie płyty gazowe najczęściej skonstruowane są w bardzo podobny sposób. Mianowicie posiadają one cztery palniki, od których należy zacząć czyszczenie kuchenki. Palniki zdejmujemy z płyty gazowej i myjemy je przy użyciu ciepłej wody wymieszanej z odrobiną płynu do mycia naczyń. Jeżeli nasze palniki są mocno zabrudzone, to należy rozłożyć je na części pierwsze i namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem odpowiedniego detergentu. Po dokładnym wyczyszczeniu palników należy odłożyć je do wyschnięcia i zająć się czyszczeniem pozostałych części. W momencie, gdy umyte części schną dobrze jest wyczyścić górną część płyty – robiąc to oczywiście przy użyciu delikatnych środków czyszczących niepowodujących ścierania. Najlepszym wyborem będą łagodne mleczka lub płyny przeznaczone specjalnie do tego celu, jednak w czyszczeniu zabrudzonej płyty gazowej pomoże także najzwyklejszy płyn do naczyń, który również nie spowoduje jej uszkodzeń. Wybór odpowiednich środków czyszczących oraz materiałów, którymi zamierzamy czyścić, jest bardzo istotny, ponieważ źle dobrane produkty mogą porysować powierzchnię naszej płyty i spowodować jej uszkodzenia. Zabierając się za mycie płyty gazowej, nie zapominajmy także o takich elementach, jak zapalarki gazu oraz zabezpieczenia palników – one również potrzebują wyczyszczenia. Do ich umycia wystarczy natomiast jedynie zwilżona ściereczka.
Jeżeli czyszczenie płyty gazowej sprawia Ci za dużo trudności, musisz poświęcić na to zbyt wiele czasu i wysiłku, to pomyśl o jej wymianie i zakupie płyty indukcyjnej. Płyta indukcyjna to gładka i jednolita powierzchnia, której wyczyszczenie zajmie Ci dosłownie kilka chwil. Dobrym wyborem będzie np. płyta indukcyjna Electrolux. Istnieją również płyty gazowe, które wyglądem są bardzo podobne do płyt indukcyjnych – ich czyszczenie jest oczywiście dużo prostsze i nie wymaga aż tak dużego wysiłku jak w przypadku tradycyjnych płyt gazowych, które większość z nas zna i ma. W przypadku posiadania płyty szklanej, zwłaszcza tej w ciemnym kolorze, możemy umyć całą powierzchnię wodą z płynem do naczyń, a następnie wypolerować przy pomocy zwykłego płynu do szyb. Z powierzchniami tego typu również należy jednak uważać, gdyż bardzo łatwo jest spowodować na nich zarysowania.
Zdjęcie główne: materiał od klienta