Poznaj możliwości decoupage’u. Może stanie się Twoim nowym hobby?

Poznaj możliwości decoupage’u. Może stanie się Twoim nowym hobby?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Tanio, przyjemnie i szybko – te trzy cechy doskonale opisują decoupage. Zdobienie przedmiotów serwetkami jest świetnym sposobem nie tylko na zdobycie nowych umiejętności, renowację starych rzeczy, ale też na spożytkowanie wolnego czasu i odstresowanie się. Dowiedz się więcej!

Decoupage – co to jest?

Decoupage jest jedną z najsilniej rozwijających się i najpopularniejszych gałęzi rękodzielnictwa, a swoją nazwę wziął od francuskiego „decouper”, co oznacza wyciąć, wykroić, pokroić.

Decoupage to nic innego jak technika ozdabiania różnego typu przedmiotów przy pomocy papierowych serwetek, papieru ryżowego (tak, dokładnie tego samego, co stosowany w kuchni chińskiej) bądź specjalnego papieru do decoupage’u. Efekt jest widziany od razu i może przerosnąć najśmielsze oczekiwania nawet u bardzo początkujących osób. Wzory przypominają misterne, ręcznie malowane zawijasy.

Jakie przedmioty można ozdabiać techniką decoupage’u?

Możliwości w zakresie ozdabiania techniką decoupage’u, nazywanej też techniką serwetkową, są niemal nieograniczone. Przeważnie jednak wybierane są różnego rodzaju drewniane meble, szkatułki, ramy, figurki, szafki oraz szklane przedmioty.

Równie często wykorzystywane są ceramika, metal, puszki, a nawet biżuteria i… materiał. Okazuje się, że z powodzeniem możemy wykonać decoupage między innymi na butach i tym samym zyskać niepowtarzalną parę, która podkreśli charakter każdej stylizacji i przyciągnie uwagę każdego przechodnia.

Decoupage’em możemy też ozdobić bombki świąteczne i jajka wielkanocne. Gdy zyskamy więcej wprawy, możemy pokusić się o wyczarowanie pięknych wzorów na terakocie.

Co jest potrzebne do rozpoczęcia przygody z decoupage’em?

Najważniejszą zaletą tej zdobniczej metody jest to, że może ją wykonywać każdy – tak samo dziecko, jak i dorosły. Nie trzeba mieć specjalnych zdolności plastycznych ani doświadczenia w dekorowaniu. Decoupage jest bardzo uniwersalny – idealny nie tylko dla profesjonalistów, ale też dla amatorów. Ponadto nie wymaga długich przygotowań, wielu godzin nauki i żmudnej pracy ani też drogich produktów i narzędzi.

Na początku potrzebujemy przedmiot, który chcemy ozdobić (warto wykorzystać to, co mamy pod ręką) oraz papier do decoupage lub papier ryżowy, który bez problemu zastąpimy zwykłymi serwetkami, a nawet starymi gazetami, chusteczkami czy papierem prezentowym.

Musimy też zaopatrzyć się w klej do decoupage (bądź użyć rozwodnionego kleju Vikol), podkład (jasną farbę), lakier, farby akrylowe, pędzelek (najlepiej płaski i wykonany z naturalnego włosia) i nożyczki.

Papier do decoupage’u – lub jego odpowiednik – przyklejamy i następnie pokrywamy tak długo lakierem, by wtopił się całkowicie w dekorowaną powierzchnię i nie był wyczuwalny pod palcami. Całość ma dać efekt, jakby wzór wyglądał jak namalowany, a nie jakbyśmy tylko przyklejali dany motyw.

Decoupage jest też uniwersalny z innego powodu – umożliwia on stworzenie ozdób w każdym stylu. Wszystko zależy od użytego motywu, kolorów i naszej kreatywności. To świetne hobby, które pozwoli nie tylko uwolnić się od stresu czy pośpiechu dnia codziennego, ale też dzięki któremu można nadać nowe życie zniszczonym przedmiotom i zyskać piękne dekoracje.

Zdj. główne: Boba Jaglicic/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Botki czy sztyblety? Wybierz stylowe obuwie na jesień!
Botki czy sztyblety? Wybierz stylowe obuwie na jesień!
Botki lub sztyblety to obowiązkowe modele w jesienno-zimowej garderobie!
5 najmodniejszych dodatków na jesień 2021
5 najmodniejszych dodatków na jesień 2021
Jesienne stylizacje dają duże pole do popisu, jednak zastanawiasz się, na które dodatki postawić? Podajemy listę absolutnych hitów. Wiele z nich jest bardzo praktycznych i założysz je z przyjemnością.
Lune – poznaj najnowszą kolekcję poznańskiej marki Pozerki
Lune – poznaj najnowszą kolekcję poznańskiej marki Pozerki
Oto najnowsza kolekcja poznańskiej marki Pozerki, inspirowana numerologią!
Ostatnie wpisy