Proteinowanie włosów. O co w tym chodzi?

Proteinowanie włosów. O co w tym chodzi?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie brakuje kobiet, dla których włosy są niemal wszystkim. Nazywane są popularnie „włosomaniaczkami” i dbają o swoje pukle pod każdym względem. 

Sprawdzają składy produktów oraz stosują różne kuracje, które mają za zadanie poprawić ich wygląd oraz jakość. Zależy im przede wszystkim na pięknych, lśniących i zdrowych włosach. Obecnie coraz więcej słyszy się o tzw. proteinowaniu. Jednak nie wszyscy wiedzą, o co w tym chodzi!

Proteinowanie – co daje naszym włosom?

Jak można się domyślić, proteinowanie ma wiele wspólnego z dostarczaniem włosom potrzebnych składników. Mowa oczywiście o proteinach, które mają za zadanie wzmocnić pukle, odżywić je, sprawić, że będą lepiej rosnąć, a do tego będą mocne i piękne. Proteiny, o których mowa, to przede wszystkim białka będące budulcem ludzkiego organizmu, a co za tym idzie również włosów. Jeśli w ich strukturze powstają ubytki, stają się bardziej podatne na wnikanie zanieczyszczeń oraz uszkodzenia mechaniczne. Białko jest zatem jak cement – jeżeli w murze pojawią się dziury, należy uzupełnić warstwę cementu, aby dom był stabilny. Warto także wspomnieć, że białko odpowiada za nadawanie włosom objętości, naturalnego skrętu, a nawet zdrowego, pięknego blasku i sprężystości.

Proteiny, które sprawdzą się na naszych włosach

Nie wszystkie proteiny będą miały zbawienny wpływ na nasze włosy. Warto poznać te, które znacząco poprawią ich jakość i szukać ich w składach kosmetyków do pielęgnacji:

  • aminokwasy – ich głównym zadaniem jest ochrona włosów przed wypadaniem. Aktywnie wspierają również porost nowych pukli. Są najmniejszą cząsteczką, a co za tym idzie, głęboko wnikają w strukturę włosa. Wyróżnia się kilka z nich, które odznaczają się szczególnie drogocennymi właściwościami, a mianowicie taurynę, cysteinę oraz argininę;
  • proteiny hydrolizowane – są większe niż aminokwasy, ale nadal dosyć nieduże. Ich elementarnym zadaniem jest spajanie ze sobą uszkodzonych struktur włosów. W tym przypadku należy wyróżnić proteiny pszenicy, kreatynę i jedwab hydrolizowany;
  • proteiny wielkocząsteczkowe – ten składnik sprawia, że włosy wydają się grubsze, są wyraźnie gładsze i bardziej lśniące. W tym przypadku najlepiej postawić na proteiny mleczne, kreatynę i elastynę.

Jak widać, dostępne są zarówno składniki pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego, dlatego z pewnością coś dla siebie znajdą również wegetarianie i weganie.

Na czym polega proces proteinowania?

Proteinowanie to zatem dostarczanie włosom protein, jednak w odpowiedni sposób. W tym przypadku duże znaczenie ma sposób nakładania preparatów. W sprzedaży znajdziesz zarówno szampony, maski, jak i odżywki proteinowe, które znacząco poprawią jakość i kondycję włosów. Warto, aby ich skład był jak najbardziej naturalny, żeby nie zniszczyć struktury włosa. Głównym zadaniem protein jest odbudowanie i zregenerowanie zniszczonych pukli, dlatego jeśli jesteś ich posiadaczką, warto zastosować całą kurację z dodatkiem odrobiony jedwabiu na suche włosy. Maskę oczywiście należy stosować jedynie 2–3 razy w tygodniu, aby nie obciążać pukli. Dostępne są także produkty typowo na noc. Po zabezpieczeniu włosów folią i specjalnym czepkiem regenerują pukle, dzięki czemu rano wyglądają one niezwykle dobrze – są odżywione, nawilżone, lśniące i sprężyste.

Zdj. główne: Curology/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak urządzić funkcjonalny salon?
Jak urządzić funkcjonalny salon?
Jak w 3 krokach stworzyć funkcjonalny salon? Poznaj nasze triki!
Na co zwrócić uwagę kupując głośnik bezprzewodowy?
Na co zwrócić uwagę kupując głośnik bezprzewodowy?
Jeśli Państwo nadal nie odkryli wielkich zalet głośników bezprzewodowych, to postaramy się przybliżyć ich niezwykłą funkcjonalność, która niesie nam radość i komfort życia.
Sukienki maxi – jak je nosić?
Sukienki maxi – jak je nosić?
Poznaj zalety długich sukienek i zainspiruj się, jak je modnie wystylizować.
Ostatnie wpisy