Adobe Stock
Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Należy zacząć od tego, że zniszczone włosy są zwykle przesuszone i matowe, pozbawione blasku, a do tego łamliwe czy podatne na wypadanie. W związku z tym na pewno należy delikatnie traktować je podczas mycia i stylizacji. Warto na samym początku dowiedzieć się, czego absolutnie nie należy robić. Otóż mycie włosów zbyt ciepłą wodą prowadzi do ich większego przesuszenia i osłabienia. Ponadto nie należy stosować kosmetyków, które zawierają składniki przesuszające skórę głowy i włosy. Do nich zaliczają się SLS, SLES, parabeny, czy też oleje mineralne. Nie należy pocierać włosów zbytnio zarówno podczas mycia, jak i wycierania. Nie można wykręcać włosów, a także suszyć ich gorącym nawiewem suszarki bez odpowiedniego zabezpieczenia. Nie można szarpać włosów przy rozczesywaniu.
Skoro wiadomo, czego nie należy robić, to warto przybliżyć jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów uszkodzonych. Otóż należy sięgnąć po szampon, który w swoim składzie zawiera proteiny roślinne. Sprawdzą się proteiny pszenicy, a w przypadku włosów, które przetłuszczają się u nasady – proteiny owsiane. Wzmocnią strukturę włosów i będą zapobiegać ich nadmiernej łamliwości. Wśród składników szampony powinny znaleźć się także humektanty, które mają działanie głęboko nawilżające, a tego trzeba najbardziej włosom zniszczonym, oprócz odbudowy struktury. Zatem wskazana jest obecność kwasu hialuronowego, mocznika, gliceryny, aloesu. W przypadku występowania problemów skóry głowy warto wybierać produkty, które zawierają także niacynamid. Ma on działanie normalizujące wydzielanie sebum, a jednocześnie wzmacniające włosy. Pozytywnie wpływa też na utrzymanie koloru w przypadku włosów farbowanych czy też rozjaśnianych, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kwasów AHA. Warto wiedzieć, że obecność tych ostatnich pomaga przywrócić kwasowe, naturalne pH włosów. Jest ono często zaburzone na skutek stosowania alkaicznych produktów do farbowania. Jeżeli włosy nie przetłuszczają się, to można myć je metodą OMO. W tym przypadku najpierw sprawdzi się odżywka proteinowo-humektantowa, a następnie lekki szampon nawilżający. Pielęgnacja może zostać zakończona zastosowaniem emolientów. Można nawet zdecydować się na olejowanie.
Warto je wykonywać raz do dwóch razy w tygodniu. Większa częstotliwość jest potrzebna, gdy kosmyki są naprawdę zniszczone. Warto wiedzieć, jak wykonać olejowanie włosów. Po nałożeniu oleju na całej długości pasm z pominięciem nasady wystarczy nałożyć czepek kosmetyczny. Należy pozostawić olej przynajmniej na dwie godziny. W przypadku mocno zniszczonych włosów rekomenduje się pozostawienie oleju na włosach na całą noc. Po ustalonym czasie należy zemulgować olej, używając do tego celu ulubionej odżywki do włosów. Kolejnym krokiem jest spłukanie odżywki i oleju, a następnie umycie włosów.
Nie należy zapominać o roli diety, która musi być odpowiednio zbilansowana. Ważna jest podaż cynku, magnezu, żelaza, ale i witamin z grupy B, witaminy C, A, czy E. Ponadto na piękne i lśniące włosy wpływ mają kwasy Omega-3 i Omega-6. Warto sięgać choćby po tłuste ryby morskie i pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.