Czasami sami sobie szkodzimy swoimi przyzwyczajeniami i niezdrowym trybem życia. Jak zaopiekować się swoją cerą, żeby nie martwić się zmarszczkami zbyt wcześnie? Podpowiadamy w poniższym tekście.
Piękna i zadbana cera to podstawa zdrowego wyglądu. Niektóre nawyki mogą wpływać na procesy starzenia się skóry pod oczami i dodawać nam niechcianych lat. Aby jak najdłużej zachować młody wygląd skóry, warto przestrzegać kilku zasad oraz wystrzegać się rzeczy z poniższej listy.
Każdy ma ten grzech na sumieniu, bo większość z nas uwielbia dotykać swojej twarzy. Czy to w celu podrapania się po nosie, czy przetarcia oczu lub dotknięcia irytującego pryszcza. Problem polega na tym, że bakterie z rąk łatwo przenoszą się na skórę twarzy. Zaprzestanie tego nawyku jest szczególnie istotne dla osób o skórze ze skłonnością do trądziku i wyprysków. Aby oduczyć się dotykania twarzy, spróbuj robić to świadomie i wyłapuj momenty, gdy twoja dłoń niepostrzeżenie znajdzie się w zasięgu twarzy. Warto przed dotykaniem twarzy umyć ręce wodą z mydłem.
Witamina D jest potrzebna do utrzymania zdrowego ciała, jednak jej zbyt duża ilość może mieć zły wpływ na skórę. Promienie słoneczne powodują przedwczesne starzenie się skóryi plamy starcze. Wybierz krem z filtrem do twarzy, aby zabezpieczyć się przed nadmiernym słońcem. Opalona skóra może być piękna w jednym sezonie, ale w perspektywie lat negatywnie wpływa na wygląd cery.
Twarz, kiedy śpimy na brzuchu, przez większość nocy pozostaje napięta, dzięki bezpośredniemu kontaktowi z poduszką. Taka pozycja negatywnie wpływa na odpowiednie krążenie krwi, przez co tkanki skóry są gorzej dotlenione. Idealną pozycją do spania jest ułożenie się na plecach i spanie na małej poduszce.
W naszych kosmetyczkach często znajdują się produkty, które nie są przeznaczone do naszego typu cery. Wiele z nas używa kosmetyków, które sprawdzały się, jak byłyśmy nastolatkami. Wtedy skóra jest tłustsza i bardziej świecąca, za sprawą większej potliwości i powiększonych gruczołów łojowych. Z wiekiem skóra zmienia się i tym samym powinny zniknąć kosmetyki stosowane kilka lat wcześniej. Przy ilości dostępnych produktów na rynku ciężko jest wybrać idealny produkt dla siebie. Dlatego warto testować próbki, pytać o radę ekspedientki oraz pójść po poradę do dermatologa.
Zmorą i koszmarem naszej cery jest chodzenie spać w pełnym makijażu. Pierwszym przykazaniem dobrej pielęgnacji skóry twarzy jest zmywanie makijażu przed snem. Skóra po całym dniu pełna jest kurzu, zabrudzeń i bakterii, a pory pod warstwą makijażu nie mogą w pełni oddychać. Dlatego warto każdego dnia umyć twarz delikatnym płynem micelarnym. Ważnym aspektem jest również regularne czyszczenie narzędzi do makijażu typu pędzle, gąbki, beauty blender. Osiada na nich dużo zanieszczyszczeń, dlatego warto umyć je ciepłą wodą i pozostawić do wyschnięcia.
Nikotyna fatalnie wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci. Dlatego podaje kolejny powód, aby rzucić palenie. Według badań przeprowadzonych przez chirurgów plastycznych palenie sprawia, że wyglądasz starzej – dokładnie o 2 i pół roku. Ten nawyk nie tylko zabija, ale może także sprzyjać powstawaniu kolejnych zmarszczek.
Pokolenie używające telefonów i komputerów w swoim codziennym życiu musi borykać się z nowymi problemami. Spędzanie czasu przed szklanym ekranem skutkuje szybszym pojawieniem się zmarszczek na podbródku i szyi. Negatywny wpływ na cerę ma też światło niebieskie emitowane przez ekrany telefonów, tabletów i laptopów. Niestety przy korzystaniu z dóbr nowych technologii zapominamy o zachowaniu prawidłowej postawy głowy względem ciała. Z komputera najlepiej korzystać przy biurku w celu zajęcia ergonomicznej pozycji.