Czy wiesz jak chronić tatuaż, aby dłużej był wyraźny?

Czy wiesz jak chronić tatuaż, aby dłużej był wyraźny?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach tatuaże są wykonywane precyzyjnie i w bezpieczny sposób, a co za tym idzie – rany też goją się szybciej. Jeżeli chcemy, by nasz tatuaż przez lata był wyraźny, musimy go odpowiednio pielęgnować, dbając o naszą skórę. 

Zanim zdecydujesz się utrwalić na skórze ulubiony wzór, poznaj zasady właściwej pielęgnacji tatuażu. Dzięki temu dłużej będzie prezentował się pięknie i co ważne – będzie wyraźny. 

Jak dbać o tatuaż tuż po zabiegu?

Odpowiednia pielęgnacja tatuażu, zwłaszcza podczas pierwszych dni po wykonaniu dziary ma istotne znaczenie dla jego prawidłowego gojenia i wyglądu. To właśnie dzięki profilaktyce nasza skóra szybko się zregeneruje, a tusz z tatuażu pozostanie w jej głębokich warstwach.

Tatuator po wykonaniu swojej pracy okrywa folią spożywczą lub specjalnym plastrem skórę pokrytą tuszem. Później można zdjąć folię i dać skórze odetchnąć. Ranę warto po tym przemyć letnią wodą z mydłem. Pamiętajmy też, że świeży tatuaż osusza się jednorazowym, czystym ręcznikiem. 

Pielęgnacja tatuażu krok po kroku

Po wszystkim powinniśmy zadbać o to wrażliwe miejsce poprzez nakładanie na świeżo wykonany wzór cienkiej warstwy maści natłuszczającej. Jest to bardzo istotne, ponieważ skóra w tym miejscu ma tendencję do przesuszania się. 

Kilka dni po wykonaniu tatuażu myjemy go nawet 3 razy dziennie i wciąż smarujemy ranę, ale już nie tak obficie jak na początku, ponieważ warto zacząć dopuszczać do tego miejsca więcej powietrza. Po kilku dniach od wykonania tatuażu, rana nie powinna się już sączyć, więc po około 2-3 dobach można przestać używać opatrunków. Oczywiście nadal myjemy i kremujemy miejsce, gdzie mamy wytatuowany wzór. Możemy zakończyć stosowanie podkładów ochronnych i folii, gdy widzimy, że rana po prostu się goi. Skóra może nas wtedy swędzieć. Spokojnie, to dobry znak. Oznacza to, że naskórek się regeneruje. Pod żadnym pozorem nie próbujmy drapać wytatuowanego miejsca, ponieważ przez własną nieostrożność możemy narazić się na uszkodzenie tatuażu, a nawet na zakażenie. Najlepiej w takiej sytuacji schładzać skórę kostkami lodu i dobrze nawilżać. 

Co zrobić, by tatuaż był dłużej wyraźny? 

By dobrze zadbać o „kondycję” naszej dziary, musimy wiedzieć, że istnieje kilka etapów gojenia się tatuażu, przez które musimy przejść i tyle! Każdy inaczej przeżywa dolegliwości związane z tatuowaniem skóry. Jedni mogą przeżywać wszystkie dolegliwości podwójnie, a inni nawet nie poczują swędzenia skóry. Jednak w każdym przypadku trzeba postawić na porządną pielęgnację. Dbając o nasz tatuaż, pomagamy skórze szybciej się zregenerować, ale też zachować tatuażowi swoje kolory na dłużej. 

Co zrobić, gdy chcemy zachować piękny kolor naszego tatuażu? Powinniśmy smarować go odpowiednimi maściami. Jakie będą najlepsze? Warto zaopatrzyć się w krem do pielęgnacji skóry, np. Alantan plus. Dobrze byśmy mieli też w apteczce Diabetegen, czyli krem wspomagający regenerację skóry i Reprintic – krem ochronny do codziennej pielęgnacji skóry. Warto jest też zaraz po zrobieniu tatuażu zapytać naszego tatuatora, jaką maść poleca – w końcu to specjalista w swojej dziedzinie i wykonał wiele tatuaży, więc wie też doskonale, jak o nie dbać.

Jak pielęgnować tatuaż po zagojeniu?

Gdy skóra w miejscu zdobienia jest gładka i nie ma na jej powierzchni żadnych podrażnień, oznacza to, że rana po tatuażu jest całkowicie zagojona. Zajmuje to zazwyczaj 2-3 tygodnie. Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy, aby nasz tatuaż był wyraźny, nie możemy przestać o niego dbać. Bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja wytatuowanego miejsca, a krem do tatuażu nie może pójść w odstawkę. Odpowiednie maści i kremy zadbają o nawilżenie skóry. Mają też właściwości antybakteryjnie i ochronnie. Jeśli będziesz systematycznie stosować kosmetyki nawilżające, to Twój tatuaż  z całą pewnością na długo zachowa ostre kontury i wyraziste kolory.

Zdjęcie główne: jasmin chew/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Świąd miejsc intymnych – czego może być objawem?
Świąd miejsc intymnych – czego może być objawem?
Sprawdź powody świądu pochwy i poznaj inne objawy chorób, aby wiedzieć, kiedy musisz zareagować!
Jak wybrać odpowiedni rodzaj paliwa dla twojej zapalniczki?
Jak wybrać odpowiedni rodzaj paliwa dla twojej zapalniczki?
Porównujemy różne paliwa dostępne dla zapalniczki, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję. Dowiedz się więcej o zaletach każdego rodzaju i wybierz ten, który najbardziej odpowiada twoim potrzebom.
Proteinowanie włosów. O co w tym chodzi?
Proteinowanie włosów. O co w tym chodzi?
Zaczynasz przygodę z dbaniem o włosy i poszukujesz skutecznego zabiegu, który wykonasz w domu? Sprawdź proteinowanie!
Tagi
Ostatnie wpisy