Wyjątkowy, oryginalny, idealny dla osób ceniących sobie klasykę i meble z duszą w nieco nowoczesnej odsłonie. Mowa o stylu retro, który zyskuje coraz większą popularność. Czym się kierować, by stworzyć retro wnętrza? Sprawdziliśmy!
Styl retro pełnymi garściami czerpie z dawnych lat, a dokładniej z lat 50., 60. i 70. dwudziestego wieku. Jest przepełniony żywymi kolorami, geometrycznymi formami, fantazyjnymi wzorami, plastikiem oraz metalem. Wnętrza utrzymane w tej konwencji mogą wydawać się babcine, ale w tym przedziwnym chaosie wszystko ze sobą pięknie współgra.
Wnętrza retro wyróżniają nietuzinkowość i indywidualizm. Pamiętajmy przy tym, że styl retro uzyskamy nie tylko poprzez skorzystanie z typowo starych rzeczy, ale również rzeczy stylizowanych na stare. Stylistyka ta opiera się nie tylko na meblach i przedmiotach z duszą, które nadają wyjątkowego klimatu starych czasów. To coś więcej. Wszystko, poza czysto wizualną sferą, musi być też funkcjonalne.
W domach inspirowanych stylem retro na podłodze powinien znajdować się parkiet ułożony albo w jodełkę, albo we wzór koszykowy. Ewentualnie sprawdzą się też ciemne deski. Na ścianach zaś króluje przede wszystkim biel, która stanowi świetne tło dla wszystkich mebli oraz barwnych dekoracji. Dla przełamania można jedną ścianę okleić tapetą bądź fototapetą w roślinne wzory lub położyć na niej cegłę.
Natomiast jeśli chodzi o kuchnię i łazienkę, to tutaj drewniana podłoga nie zda egzaminu i potrzebne są kafelki. Do wyboru jest kultowa czarno-biała szachownica lub kolorowe płytki z oryginalnymi geometrycznymi wzorami. Można też postawić na niskobudżetową opcję i wyłożyć podłogę linoleum. W przypadku ścian najbardziej w styl retro wpiszą się tak zwane płytki metro o charakterystycznym prostokątnym kształcie – gładkie, stonowane lub kolorowe, a nawet we wzory.
Bazą retrownętrz są oczywiście stare meble. Można je znaleźć na różnego typu aukcjach, targach, kiermaszach czy wyprzedażach garażowych i nieco odświeżyć, odrestaurować, jeśli jest taka potrzeba.
Obowiązkowo muszą pojawić się kolorowe meble tapicerowane – wygodna kanapa albo charakterystyczny fotel z drewnianymi podłokietnikami bądź tapicerowane krzesła przy stole jadalnianym. Poza tym mile widziane są wszelkie meblościanki, kredensy, sekretarzyki, komody jamniki oraz ławy i zaokrąglone stoliki nocne. Jeśli nie uda się zakupić oryginalnych mebli z dawnych lat, zawsze można wybrać stylizowane modele.
We wnętrzach urządzonych w stylu retro nie może zabraknąć dodatków. To różnego rodzaju plakaty i obrazy w ramach, rośliny doniczkowe i kwietniki, lampy na drewnianych stojakach oraz kolorowe tekstylia i porcelana z Bolesławca. W klimacie retro dobrze prezentują się także dywany na podłodze, a na komodzie – piękny i stylowy gramofon.
Zdj. główne: Eduard Militaru/unsplash.com