Wiele osób pracuje zdalnie i swoje obowiązki wykonuje z domowego biura. Praca z domu może być dla niektórych bardzo uciążliwa. Istnieją jednak sprawdzone metody i praktyki, dzięki którym skupienie się na obowiązkach służbowych będzie przychodzić łatwiej. Jednym z popularnych sposobów, które polecają osoby na home office, jest puszczenie sobie playlisty z muzyką, najczęściej polecana jest muzyka klasyczna. Niektórym łatwiej jednak skupić się na pracy przy nieco mocniejszych brzmieniach.
Muzyka, zwłaszcza odpowiednio dobrana, może być świetnym sposobem na produktywność i wysoki poziom koncentracji podczas pracy. Ulubione piosenki mogą być znakomitą motywacją, aby sumiennie wykonać swoje obowiązki. Zwłaszcza przy pracy twórczej, gdzie potrzebne są kreatywne pomysły i rozwiązania, muzyka może być ciekawym źródłem inspiracji. Przy jakiej muzyce pracuje się najlepiej?
Słuchanie ulubionej muzyki to bardzo przyjemne zajęcie. Dzieje się tak, ponieważ mózg podczas tego procesu uwalnia dopaminę, czyli tak zwany hormon szczęścia. Dlatego specjaliści od motywacji polecają posłuchanie ulubionego kawałka, zwłaszcza kiedy mamy kryzys w trakcie pracy. Dobra muzyka może być lepszym pobudzeniem niż wypicie filiżanki aromatycznej kawy.
Słuchanie muzyki pozytywnie wpływa na naszą produktywność zwłaszcza gdy wykonujemy powtarzalne i monotonne czynności. Badanie pokazują, że dzięki dźwiękom wydobywającym się z głośników popełniamy w pracy mniej błędów oraz jesteśmy dokładniejsi. Jednak jeśli obowiązki w pracy wymagają bardziej zaawansowanego myślenia i bardziej złożonych zadań, muzyka może nam przeszkadzać. W trakcie nauki i przyswajania nowej wiedzy słuchanie muzyki również może być rozpraszające.
W internecie jest masa gotowych playlist, które oferują muzykę dedykowaną do pracy, do nauki lub do relaksacji. Mają one na celu wpłynąć na umysł słuchacza, aby był skupiony i skoncentrowany na powierzonych mu zadaniach. Każdy jednak jest inny i dlatego dobór odpowiedniej muzyki do pracy jest bardzo indywidualną kwestią. Niektórzy potrafią pracować jedynie przy poważnej muzyce klasycznej. Teoria „efektu Mozarta” mówi, że symfonie tego znakomitego kompozytora poprawiają zdolności przestrzenne, pomagają szybciej reagować na bodźce oraz lepiej podejmować decyzje. Może to być świetna playlista dla osób, które są zawodowymi kierowcami.
Wiele osób twierdzi, że doskonałą muzyką do pracy jest ta wykorzystywana w grach oraz w filmach. Taki podkład muzyczny zazwyczaj ma za zadanie skupić uwagę słuchacza na akcji, dlatego może być ciekawą pomocą podczas pracy. Miłośnicy natury lubią wykonywać obowiązki przy dźwiękach lasu, szumie fal czy odgłosach górskiego potoku. Jednym faktycznie pomagają w pracy, a na innych działają usypiająco.
Muzyka słuchana w czasie wykonywania pracy nie powinna być zbyt głośna. Ma stanowić raczej tło. W trakcie wykonywania pracy fizycznej głośna muzyka może być dużym plusem. Pobudza nas do działania i poprawia nam humor. Przy zadaniach umysłowych, gdzie ważna jest koncentracja, lepiej nie utrudniać sobie pracy hałaśliwą muzyką. W takich przypadkach lepiej słuchać muzyki bardzo cicho lub pracować w ciszy.
Wiele osób decyduje się na słuchanie muzyki przez słuchawki w trakcie pracy. Może to być świetny sposób na głębokie skupienie na zadaniach i nierozpraszanie się dźwiękami z zewnątrz. Słuchanie muzyki przez słuchawki nie przeszkadza innym pracownikom lub domownikom, którzy przebywają z nami w jednym pomieszczeniu. Jest to znakomite rozwiązanie, zwłaszcza że w ofercie sklepów jest wiele modeli słuchawek bezprzewodowych, które są bardzo wygodne i mają znakomitą jakość dźwięku.
Zdj. główne: Lee Campbell/unsplash.com