Choć peelingowanie to jeden z lepszych domowych zabiegów, jaki możemy sprawić swojej skórze, to źle dobrany kosmetyk może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak więc wybrać odpowiedni peeling, który nie zaszkodzi naszej cerze? Podpowiadamy!
Peeling to zabieg, który warto wykonywać regularnie. Bez problemu wykonamy go w domu, nawet niewielkim kosztem – ceny kosmetyków do peelingowania zaczynają się już od kilku złotych. Przy regularnym złuszczaniu martwego naskórka jesteśmy w stanie zauważyć efekty takie jak: oczyszczenie porów skóry, zmiękczenie cery, wyrównanie kolorytu, poprawienie mikrokrążenia, wygładzenie i ujędrnienie skóry, lepsze wchłanianie substancji odżywczych zawartych w innych kosmetykach do pielęgnacji, regulacja produkcji sebum oraz szybsza regeneracja skóry.
Peeling można z powodzeniem wykonywać na każdym rodzaju cery, nawet tej bardzo wrażliwej. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego rodzaju peelingu. Jeżeli nie wykonujemy go częściej niż 1–2 razy w tygodniu, nie powinien on zaszkodzić naszej skórze.
Najpopularniejszym peelingiem do stosowania w domu jest peeling mechaniczny, zwany inaczej ziarnistym. Efekt peelingowania uzyskujemy dzięki ścieralnym drobinkom różnej grubości, które nie przenikają w głębsze warstwy skóry, a jedynie działają na jej powierzchni. Owymi drobinkami mogą być zmielone pestki owoców (np. malin, brzoskwiń, moreli), łupiny orzechów, płatki zbóż lub ziarna. W zależności od ich wielkości, peelingi mechaniczne dzielimy na grubo, drobno i średnioziarniste. Tego rodzaju peelingów nie można stosować przy cerze naczynkowej, wrażliwej, trądzikowej oraz z zaognionymi stanami zapalnymi.
Peeling enzymatycznych nie ma w swoim składzie ścierających drobinek. Tę rolę odgrywają enzymy: papaina i bromelaina. To one przenikają przez skórę i rozpuszczają warstwę rogową naskórka. Peelingi enzymatyczne doskonale wspomagają usuwanie głębokich zanieczyszczeń i zaskórników. Idealnie sprawdzą się w przypadku każdego rodzaju cery, a szczególnie naczynkowej, trądzikowej, tłustej, suchej, wrażliwej i delikatnej.
Jeżeli szukasz produktu, który w łagodny sposób oczyści Twoją cerę, peeling peel-off jest dla Ciebie! Żelowa konsystencja, po nałożeniu na twarz, zasycha i zmienia się w przezroczystą maskę. Po kilku minutach produkt zdejmuje się z twarzy, a pozostałości zmywa przy pomocy toniku. Ten rodzaj peelingu nie powoduje zaczerwienienia skóry, dlatego z powodzeniem można go wykonywać chwilę przed wyjściem z domu.
Peelingi chemiczne najczęściej można spotkać w gabinetach kosmetycznych, jednak dzięki gotowym kosmetykom można go również wykonać w domu. Peeling chemiczny to zabieg głębokiego oczyszczenia cery, wykorzystujący złuszczające działanie kwasów owocowych, najczęściej AHA i BHA. Sprawdzi się w przypadku osób z cerą trądzikową lub z widocznymi oznakami starzenia. Peelingi chemiczne pomagają w rozjaśnianiu przebarwień, spłyceniu blizn oraz rozjaśnieniu kolorytu cery. Używając ich w zaciszu domowym, należy dokładnie trzymać się zaleceń producenta i zachować szczególną ostrożność.
Zdj. główne: Devin Avery/unsplash.com